.

články poučné a naučné

Co je vhodné vědět ...

18. března 2012 v 11:16 | mabonda
Rektální teplota:38-39oC
Frekvence dechu:10-40/min
Puls:
Dospělí: 60-160/min
Miniaturní plemena: 180/min
Štěňata: 200-220/min
Říje (hárání):
zpravidla dvakrát ročně
délka trvání: 12-20 dní
Délka březosti:57-63 dní
Průměrné období puberty:
Psi: 7 -10 měsíců věku
Feny: 6-12 měsíců věku
Růst a tělesný vývoj:Období růstu je ukončeno, v závislosti na velikosti psa v dospělosti, u miniaturních plemen v 8 měsících a u obřích plemen v 18 měsících věku. V polovině 4. měsíce věku štěněte začíná výměna zubu za trvalé.
..
..

Jak vybrat správný čas ke hrám, procházkám a jiným aktivitám...

28. ledna 2011 v 22:51 | mabonda

Pes za normálních podmínek prospí téměř 18 ze 24 hodin, přičemž denní cyklus je rozdělen do čtyř
etap:
hlavní aktivita16.00 - 22.00 hod.
povrchní spánek22.00 - 04.00 hod.
krátká ranní aktivita04.00 - 08.00 hod.
dlouhodobý spánek08.00 - 16.00 hod.

Zdroj.: Chov psů / Doc. MVDr. Zdeněk Procházka, DrCs.

Kalendář pro určení termínu porodu štěňátek

29. prosince 2010 v 14:07 | mabonda

Myšlenky jiných

20. července 2007 v 15:51 | dad

Výbava

19. března 2007 v 17:54 | dad
Jestliže jste se rozhodli pořídit si nového psího kamaráda, v tomto případě štěně jorkšíra, potřebujete se také dostatečně vybavit tak, aby měl pejsek zabezpečeny základní podmínky a pohodlí.
Dovolím si tedy trošku poradit a předložit vám soupis nejdůležitějších věcí:
• pelíšek - plastový (hygienicky nejlépe udržovatelný), molitanový (pratelný, měkký a teplý; štěňátko jej může rozkousat a spolknout části molitanu), proutěný (pro štěňátko nejméně vhodný; štěňátko jej může rozkousat a pozřít jeho celé části).
• dvě misky - na vodu, na krmivo (těžší odolávají možnému převrhnutí).
• krmivo - připravované doma (je nutné přidávat potřebné minerály a vitamíny), konzervované pro štěňata nebo kompletní suché krmivo pro štěňata malých plemen. Do začátku je vhodné dovézt si trochu krmiva od chovatele, na které bylo štěňátko zvyklé, a na nové přecházet postupně.
• hračka - štěňátko je velmi hravé a potřebuje zabavit (je nutné zvážit možná nebezpečí při rozkousání hračky).
• obojek a vodítko - je dobré pejska přivyknout co nejdříve. Jako startovací doporučuji klasické vodítko (textilní), teprve po přivyknutí vodítko prodlužovací. Pokud bude pejsek navštěvovat výstavy a nebo se zúčastní bonitace je nutné si pořídit vodítko výstavní (tenké, nevhodné na denní použití).
• kosmetika - u jorkšírků šampon, kondicionér, případně rozčesávač a později balíčkovací olej. Nedoporučuji používat přípravky "lidské", ale naopak kosmetiku kvalitní, jejíž používání se odrazí i na kvalitě srsti. Sama mám vyzkoušenou kosmetiku značky All systems, KW, Pure Paws, Chris Christensen Systems. Pokud budete pejska balíčkovat, je nutné používat speciální olej (norkový, lanolinový apod.) a "natáčky" (speciální papír na balíčkování, igelitové).
• kartáč určený na dlouhou srst (ne finišák) - má dlouhé ostny bez zakončení.
• hřeben - na závěrečnou úpravu.
 • přepravní box nebo taška - pokud s vámi bude pejsek cestovat.
A co je nejdůležitější výbavou nového pánečka? Především trpělivost, vlídné slovo a jeho laskavá náruč.

K výchově psíka

18. února 2007 v 14:00 | dad


V životě štěněte rozlišujeme několik důležitých období:
Období do sedmého až devátého týdne prožije psík u chovatele.
Dalším obdobím je období do dvanáctého týdne věku štěněte. V této době je již u svého nového pána. Štěně má již schopnosti psa dospělého, kterému chybí zkušenosti. Toto období je kritické pro další vývoj psíka. Je to doba, kdy se má štěně seznámit s chozením na vodítku, se sednutím na povel, s přivoláním. Je to čas, kdy se naučí znát své jméno. Štěně je plné zvědavosti a spolupracuje rádo a s dojemným nadšením. Je to období časově velmi krátké, kdy se tvoří sociální vztahy k okolí, vztahy psa k člověku. Když toto období zanedbáme, začne se štěně učit samo a může si přivlastnit nežádoucí návyky. Samostatně nabyté sebevědomí bude vždy negativně působit na jeho ovladatelnost. Je to období, ve kterém začíná psíku samostatný život, čas sbírání zkušeností. Co se zanedbá, jen velmi těžce se po této době dohání.
Poslední kritické období je od dvanáctého do šestnáctého týdne věku. Tělesný a psychický vývoj rychle pokračují. V tomto věku začně pes toužit po nezávislosti. Má-li příležitost, pokouší se o výlety. Rozhoduje se jednou provždy, kdo bude mít převahu - vedoucí postavení mezi člověkem a psem. V této době nerozvine dědičné a nabyté vlohy nic tak dobře a rychle jako pravidelný kontakt s člověkem. Tento vztah nesmí být v tomto období ničím narušován. Štěně musí mít pocit, že je bráno vážně, a to mu dá nezbytné sebevědomí. Pes, se kterým takto zacházíme, nám přináší radost a uspokojení. Naše péče o malé štěně umožňuje úplné rozvinutí jeho dobrých vloh. Pes pak není jen naším milým a hodným průvodcem, nýbrž také skutečně vnitřně hluboce šťastným psem. Nedostane-li štěně v tomto období naši pozornost a lásku, nebudeme-li jej vychovávat, narušíme tak provždy velkou část jeho vloh. I když se po uplynutí této doby může ještě pes vycvičit a stát se přítelem, nebude to již tak ideální. Pes nebude tím, čím mohl být.

Víte, že

1. ledna 2007 v 17:16 | dad
...jorkširský teriér vstoupil i do světové literatury? Ovlivnil takového spisovatele, jakým je Johannes Mario Simmel. Pokud se chcete dozvědět něco bližšího o jorkovi jako takovém, není nic snažšího než si přečíst povídku "Dvaadvacet centimetrů něžnosti".

K výchově majitele psíka

28. listopadu 2006 v 19:04 | dad
 • Jestliže jste se rozhodli opatřit si štěně, musíte se i rozhodnout k úpravě svého životního stylu.
  Nezapomeňte, že štěněti musíte věnovat kus svého života;
 • štěně se stává součástí vašeho života a musíte mu v něm udělat potřebné místo, jinak budete oba nešťastni;
 • jistá cesta k výchově a kázni štěněte je především kázeň vlastní;
 • štěně není živou hračkou, ať v rukou dospělých nebo dětí;
 • i ke štěněti buďte především slušní, nedejte se strhnout k hněvu nebo dokonce k surovosti. Vaše vlastní kázeň se projeví i ukázněností psíka;
 • ve výchově štěněte buďte pevní, důslední a trpěliví. I při výchově štěněte platí, že opakování je matka moudrosti;
 • nezapomeňte, že i vrtochy a choutky štěněte netrvají večně, opakují-li se však často, hledejte příčiny a odstraňte je;
 • nedejte se svést k závodům v běhu se svým štěnětem - vždy prohrajete! Nikdy je však za to netrestejte a raději se zamyslete, proč k vám nechce přijít, proč od vás utíká;
 • přemýšlejte včas o nepříjemnostech, které se při výchově štěněte mohou vyskytnout. Štěně ještě nechápe složitost vztahu věcí a člověka, vztahu příčin a následků;
 • braňte důsledně tomu, aby se přirozená zvědavost štěněti nestala osudnou. Lépe je takové situace předvídat, včas jim zabránit či jim předcházet. Je to lépe než štěně trestat nebo dokonce léčit jeho zranění, případně hradit škodu jím způsobenou. Nezapomeňte, že jste za ně zodpovědni.
A na závěr jeden citát: " Člověk si vybere psa, ale pánem je ten, koho si vybere pes."

 
 

Reklama